UETS ve KOSGEB İlişkisi - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

UETS ve KOSGEB İlişkisi

UETS ve KOSGEB İlişkisi

UETS Nedir?

UETS’nin açılımı Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’dir. 6 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan 30617 sayılı Elektronik Tebligat Yönetmeliği, 7201 sayılı tebligat kanunu ve 7101 sayılı icra ve iflas kanununa göre bir işleyiş mekanizmasına sahip olan UETS, sadece veri paylaşımı ve kişisel veri güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tebligat işlemlerini önemli derecede hızlandırır. Tebligatların günlerce kargoda durması sorununu çözen bu sistem sayesinde işlemler çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

UETS’nin bir diğer avantajı ise tebligatın ne zaman gönderildiği, hangi kurumun gönderdiği ve alıcının kim olduğu gibi bilgilerin de her an ulaşılabilir hale gelmesidir. UETS’nin hem bireyler hem de kurumlar için çeşitli avantajları mevcuttur. Öncelikle kurye masraflarından tasarruf etmeyi sağlar. Bunun yanı sıra bireysel kullanım için avantajı ise e-tebligat eline ulaştığında kişinin istediği herhangi bir yerde bulunabilme özgürlüğüdür. Eğer bir şirket olarak e-tebligatın avantajlarını düşünüyorsanız bunun cevabı da yanıltıcı ve olası ekonomik yaptırımlardan kaçınarak her gün elektronik ortamda gerçekleşen tüm bu bildirimleri almanızı sağlamasıdır.

Hemen Başvurun

E-tebligat Nedir?

Peki, UETS ile gönderimi oldukça kolaylaşan ve kurumlar için önemli bir yere sahip olan e-tebligat nedir? E-tebligat, elektronik ortamda yetkili merciler tarafından hazırlanan ve UETS yoluyla iletilen belgedir. E-tebligatlar, yönetmeliğe uygun şekilde hazırlanır ve bildirim gönderme veya kullanıma sunma, alım veya erişim saatleri ve tarihleri, tüm içeriğin alınması, alıcının ve gönderenin kimliği gibi bilgileri içermek zorundadır. Bu bilgilerin her biri ve bilgiye erişim tarihi ve saati gibi diğer bilgiler sisteme kaydedilir ve gerektiğinde rahatlıkla kontrol edilebilir.

E-posta ve Web özellikli mobil cihazlar, şirketlerin iş yapma şeklini ve bireylerin bilgi ve iletişim halinde kalma şeklini şimdiden önemli ölçüde değiştirdi. Bir sonraki mantıklı adım, kağıtsız bir toplumdur ve elektronik tebligatlar böyle bir sistemin omurgasını oluşturur. E-tebligatlar sayesinde kısa bir süre içerisinde, kağıda ihtiyaç duymaksızın, güvenli bir şekilde bilgi paylaşımı mümkündür.

E-tebligat alan kişilerin bu dosyaları görüntülemesi de oldukça kolaydır. Elektronik imza kullanmak, e-Devlet’in web sitesine girerek kimlik doğrulamak ve Kayıtlı Elektronik Posta adresni entegre edilerek e-tebligat adresine erişim mümkündür. E-tebligat’a cevap vermenin en kolay yöntemi ise KEP, yani Kayıtlı Elektronik Posta’dır. KEP sayesinde her türlü resmi yazışma ve belge, KVKK (Kişisel Verilerin Korunması) kapsamında güvenli bir şekilde ulaştırabilir ve yıllar sonra bile tüm bilgiler görüntülenebilir.

Hemen Başvurun

Dedeoğlu E-Dönüşüm Başvuru Merkezi  E-Tebligat Avantajları Nelerdir?

Bir güven kurumu olan Dedeoğlu E-Dönüşüm Başvuru Merkezi  uygulaması olan e-Tebligat hizmeti e-Tebligat Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak gerçekleşir. Tebliği gereken belgeler e-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilir. e-Tebligat, fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı niteliğe sahiptir. Son derece hızlı, güvenli ve pratik bir sistemdir. Tebligat Kanunu'nda belirlenen tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatların, değiştirilemez ve inkâr edilemez şekilde Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) yoluyla alıcılarına iletilmesini kapsar. Mevcut veya yeni alabileceğiniz Kayıtlı Elektronik Posta adresine yapılacak UETS entegrasyonu ile, hem KEP iletilerinizi hem de UETS tebligatlarınızı aynı ekrandan görüntüleyebilir ve gelen tebligatlarınıza KEP aracılığı ile Dedeoğlu E-Dönüşüm Başvuru Merkezi  ekranından cevap verebilirsiniz.

Geleneksel Tebliğ Gönderim İşlemlerine Hız Kazandıran Kolaylık

E-Tebligat uygulaması sayesinde tebliğ belgeleri, mükelleflere dijital ortamdan bildirge yapılır. Geleneksel tebliğ işlemleri ile aynı hükümlere ve niteliğe sahiptir. Ancak e-Tebligat sistemi bilindik yöntemlerin aksine çok daha hızlı, kullanışlı ve pratik bir sistem olarak ön plana çıkar. Bu sayede hem tebligat çıkartan kurumlara hem de alıcılara fayda sağlar. Kâğıt tasarrufu sağladığı için çevre dostu olmasının yanı sıra belge içeriğinin bütünlük açısından zarara uğramayacağını da temin eder. Hızlı işlem kolaylığı ve zamandan tasarruf sağlaması, e-Tebligat sistemini işlevsel kılan özellikler arasında yer alır.

Hemen Başvurun

KOBİ’ler UETS İle Nasıl E-Tebligat Gönderebilir?

KOBİ’lerin UETS’yi kullanabilmesi için öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydolmaları gerekir. Bu aşama oldukça kolaydır. Öncelikle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın KOSGEB.gov.tr web sitesine girmeniz gerekir. Sitedeki e-hizmetler bölümünden ‘’KOSGEB’e ilk başvuru’’ seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra işletmenizin KOBİ vasfı olduğunu kanıtlamak için KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekir. Bu aşamada beyannamenin mevzuata uygunluğunun kontrol edilmesi için bir süre beklemeniz gerekir. Kontrol aşaması tamamlandıktan sonra KOSGEB’e başvurunuz tamamlanmış olur. Bu başvuru sayesinde tüm KOBİ’ler 15 haneli e-tebligat adresini almış olur. Bu adres, UETS’nin kullanımı için zorunludur.

Kayıt işlemi gerçekleştikten sonra KOSGEB rahatlıkla kullanılabilir. UETS’nin KOBİ’lere çeşitli faydaları mevcuttur. Öncelikle tebligat işlemlerinde kolaylık ve kolay hesap takibi sağlar. Ayrıca daha iyi mali yönetimi de destekler. Bankayı arama veya ziyaret etme zamanından ve enerjisinden tasarruf sağlar çünkü T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın KOSGEB.gov.tr web sitesi size istediğiniz bilgiler sunar. 1 Şubat 2021 tarihine kadar KOSGEB KOBİ Bilgi Sistemi’ne kaydolmuş kişiler UETS’yi kullanabilirler.

UETS sayesinde hem kağıttan hem de zamandan tasarruf etmek mümkündür. Bu sayede bilgi paylaşımı ve kişisel veriler güvende olur ve tebligatların ulaşma süreci hızlanır. KOBİ’ler için önemli bir avantaj olan UETS’ye kaydolmak KOSGEB sayesinde çok kolaydır. Dedeoğlu ile bu işlemi daha da kolaylaştırmak isterseniz e-tebligat adresi almak için ve bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için Dedeoğlu ön başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu formu, şahıs işletme sahipleri de anonim veya limited şirketler de doldurabilir.

Hemen Başvurun

Anahtar Kelimeler: #uets #kosgeb #başvur #etebligat #kobi

Yorumlar

 1. Halide tekin:

  Bayan kuaförü isletme

 2. Bayram kaya:

  Bayan kuaförü

 3. Ahmet konak:

  Mobilya imalati

 4. Muhammet hanedar:

  Demirdoğramacı çelikçatı imalat montaj

 5. Muhammet hanedar:

  Demirdoğramacı çelikçatı imalat montaj

 6. Muhammet hanedar:

  Çelik imalat montaj çelik çatı

 7. Muhammet hanedar:

  Çelik imalat montaj çelik çatı

 8. Sadettin Gezgin:

  Seyyar manav meyve sebze vb....

 9. Sadettin Gezgin:

  Seyyar manav meyve sebze vb....

 10. sezgin kuran :

  cafeterya isletmecisi

 11. Cemile taş:

  Kayıt açmak istiyorum sistem tesisat elk kalorifer su sistemlerini yapıyorum

 12. Kerem atal :

  75 bin KOSGEB için baş vurumdur

 13. Orhan Hacıoğlu:

  75 BİN KOSGEB KREDİSİ BAŞVURU YAPMAK İSTİYORUM SS5 NOLU KOOP UYESİYİM VERGİ LEVHAM VARDIR

 14. Ramazan öncü :

  Yolcu Taşımacısı 75 tl kredi nasıl başvuru yaparım.

 15. Aliosman Veli:

  Elektronik tebligat

 16. Aliosman Veli:

  Elektronik tebligat

 17. Seyran Erdoğan:

  Bilgi almak istiyorum

 18. Furkan Şahinkeser :

  Çadır tente imalatçısıyım 75.000 ₺

 19. Çiğdem Kızıldemir :

  Bilgi almak istiyorum

 20. Ergün bükcüoglu:

  Haycılık içinde hibe desteği ve riliyormu verili yorsa güzel birşey. 5355733093

 21. Sevda Çelik :

  Çiftliyim nasıl destek alabilirim yeni başladım neler yapabilirim

 22. Nurcan Arslan:

  Mantar üretimi yapmak istiyorum. bunun için destek istiyorum.

 23. Cem terzioglu:

  Mermer atölyesi açmak istiyorum 53 yaşındayım emekliyim

 24. Cem terzioglu:

  Mermer atölyesi açmak istiyorum 53 yaşındayım emekliyim

 25. Cem terzioglu:

  Mermer atölyesi açmak istiyorum 53 yaşındayım emekliyim destek bekliyorum

 26. Ramazan bostan:

  Hayvancılık desteği istiyorum 100 bin tl küçük bas 5527026162

 27. Mehmet Can ÖZDAŞ:

  Girişimci olmak istiyorum yaşım 17 bakkal açmayı planlıyorum ve sizden destek istiyorum.

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git