Elektronik İmza Nedir? - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik İmza Nedir?

İnternetin hızla yaygınlaşması, sosyal hayatta olduğu gibi iş hayatına da büyük yenilik ve kolaylıklar getiriyor. Günümüzde, iş dünyasına dair hemen hemen tüm süreçler internet üzerinden basitçe yönetilebiliyor.  Hal böyle olunca, dijital ortamda yapılan anlaşmaları resmiyete kavuşturacak ve üçüncü kişilerin bu anlaşmalar üzerinden yolsuzluk yapmasını engelleyecek bir sistem gerekiyor. Tam da bu noktada devreye giren e-İmza kavramı, Resmi Gazete’de 2004 yılında yayınlanan 5070 sayılı kanunla ıslak imzaya eşdeğer olarak kabul edilmiştir. Peki e-İmza tam olarak nedir? e-İmza kimler için uygundur? Elektronik imzanın özellikleri nelerdir? Dilerseniz bu gibi soruların cevabına birlikte göz atalım.

Hemen Başvurmak için tıklayın.

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza veya e-İmza, elektronik ortamda oluşturulan belgelerin imzalanmasını sağlayan, geçerliliği kanunlarla desteklenen bir veridir. Bir belgeyi imzalayan kişinin kim olduğu, e-İmza aracılığıyla kolayca tespit edilebilir. Taraflar arasında daha sonradan oluşacak anlaşmazlıkları gidermek için elektronik imzayla imzalanan belge hukuki delil teşkil edecektir. Islak imzanın hukuki statüsü ne ise elektronik imzanın hukuki statüsü de odur. Elektronik imza; harf, sembol ve rakamlardan oluşur. e-İmza konusundaki yetki ve sorumluluk; doğrudan T.C.  Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerindedir. e-İmza edinme süreciyle ilgili detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Başvurmak için tıklayın.

Elektronik İmzanın Özellikleri Nelerdir?

Elektronik imzanın üç temel özelliği aşağıdaki gibidir:

 • Veri bütünlüğünü sağlama
 • Kimlik doğrulama ve onaylama
 • İnkar edilemezlik

 e-İmza ile imzalanarak elektronik ortamdan gönderilen belgelerin üzerinde hiçbir şekilde oynama yapılamaz. e-İmza ile yasal güvenceye kavuşan dijital belgenin içeriği ve gönderici bilgileri daha sonradan değiştirilemez. Islak imzalı belgelerde karşılaşabileceğiniz imza taklidi ve evrakta sahtecilik gibi problemler, e-İmza ile birlikte tamamen devre dışı bırakılmıştır. Eğer elektronik imza nasıl alınır diye merak ediyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Başvurmak için tıklayın.

E-İmza Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

e-İmza kullanan şirketler; kırtasiye masrfı ve kargo ücreti gibi gider kalemlerinden ciddi anlamda tasarruf eder. Tüm bu gider kalemlerinden tasarruf etmenin yanı sıra, elektronik imza ile, zaman ve mekan fark etmeksizin internete ulaşılabilen her yerden belge imzalanabilir. Özel sektör ve kamu uygulamalarında elektronik imza kullanmak, sürecin çok daha hızlı ilerlemesine ve dolayısıyla zaman tasarrufu yapmanıza da imkan sağlar.

Elektronik imza kullanma kararı alarak şirketinizin modern çağa adaptasyon sürecinde önemli bir mesafe katedebilirsiniz. Kırtasiye ve dosyalama ürünlerinin kullanımını azaltarak gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilirsiniz.  Elektronik imza hakkında aklınıza takılan tüm konu başlıklarını profesyonel ekibimize danışabilirsiniz.

Hemen Başvurmak için tıklayın.

E-İmza Nerelerde Kullanılır?

Özel sektör ve kamu uygulamalarında yasal geçerliliği olan e-İmzanın başlıca kullanım alanları aşağıdaki gibidir:  

 • e-Devlet Uygulamaları
 • Milli Eğitim Bakanlığı(e-Okul) işlemleri
 • Marka patent başvuruları
 • İhale katılımları
 • Kayıtlı Elektronik Posta sistemi
 • KPSS, ALES ve pasaport gibi her türden başvuru süreci
 • e-İmza kullanımını zorunlu kılan kamu projeleri(UYAP, EKAP, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı vb gibi)
 • MERSİS projesi kapsamına giren ticari sicil işlemleri
 • Dış ticaret işlemleri
 • İzin ve fazla mesai formları
 • Yönetim Kurulu, Genel Kurul ve Ortaklar Kurulu gibi makamların kararlarının imzalanması
 • Kurumlar arası iletişim
 • Çalışma hizmet sözleşmesi başta olmak üzere tüm diğer sözleşmeler
 • Islak imza gerektiren tüm uygulamalar

Hemen Başvurmak için tıklayın.

Kimler e-İmza Alabilir?

Gerekli kimlik belgelerini ve başvuru formunu ibraz eden herkes bireysel e-İmza alabilir. Şirketlerin ticari kişiliğine elektronik imza düzenlenemez ancak şirketlerin yönetim kurulu başkanları e-İmza kullanarak şirket adına işlem yapabilir. e-İmza fiyatları, almak istediğiniz e-İmza paketine göre değişiklik gösterebilir. e-İmza başvuru, e-İmza kurulum ve e-İmza yenileme gibi tüm işlemler için bize ulaşarak size özel avantajlı fiyat tekliflerinden yararlanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git