E-Fatura Hakkında İşinize Yarayacak 3 Önemli Bilgi - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

E-Fatura Hakkında İşinize Yarayacak 3 Önemli Bilgi

E-Fatura Hakkında İşinize Yarayacak 3 Önemli Bilgi

 

 

 E- Fatura ile İlgili Detaylar

            Hazırlanan e- fatura sistem üzerinden müşteri ile paylaşıldıktan sonra ile kargo ile gönderilmesine gerek bulunmuyor. Eğer müşteri matbu halini talep ederse düz beyaz kağıt üzerine çıktı alınarak müşteriye iletilebilir. Ayrıca müşteri de e- posta ile gelen faturaları yazdırarak çıktı halinde saklayabilir. Ancak E- fatura gönderildikten sonra dökümlerinin mali müşavire gitmesi gereklidir. Mali müşavir farklı uygulamalar ile eklenebilir ve bu şekilde faturaların dökümünü kendisi de alabilir. Genel olarak e-fatura faydaları fatura kesimindeki bürokrasiyi ortadan kaldırıyor.

 E- Fatura Düzeltmesi ve İptali

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

            Gönderilen fatura eğer karşı taraf tarafından ret edilir ise iptal olur. Eğer fatura müşteri tarafından kabul edilmiş ise faturanın geri dönüşü olmaz. Müşterinin iade faturası kesmesi gereklidir. Bu şekilde fatura iki sistem üzerinde mahsup hale gelir. E- fatura kesilip gönderildikten sonra iptal işlemi olabilir. Eğer fatura bir kez oluşturulmuş ile düzenleme imkanı vermez. Bu gibi durumlarda e- arşiv faturanın önce iptal edilmesini ardından yeni fatura olarak hazırlanmasını gerektirir.

 E- Fatura Sistemi Üzerinde Seçimler

            Farklı entegratör üzerinden e- fatura kullanırken değiştirmek için iptal edip, yeni sisteme geçiş yapılabilir. Ticari ya da temel e- fatura arasından seçimler yapılabilir. Fatura gönder dediğinizde ticari ya da temel seçimleri yapılır. E- arşiv faturalarının Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilmesi için her ayın 15’inde bildirimler yapılmalıdır. Yeni kurulan firmalarda e-fatura bilgileri kullanabilir. Hiç tasarım, basım gibi ek maliyetlerle uğraşmadan e- fatura kullanma başlayabilir. Euro, USD, TRL, GBP ile e- fatura hazırlanabilir. Kullanılan entegratör logosu e- faturalar üzerinde yer almaz. E- fatura ve e- arşiv faturaları üzerinde aynı matbu faturalarda olduğu gibi 7 gün öncesine ait faturalar kesilmez. Bu önerilmeyen bir uygulamadır. Geri tarihli satış yapılmaz. Dijital fatura kullanımı ek masraflarınızı azaltacak ve daha hızlı bir satış desteği sunacaktır.

 

Anahtar Kelimeler: electironic invoice, e-invoice, elektironik fatura, elektironik fatura hakkında, e-fatura,

Yorumlar

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git