E-Irsaliyeye Geçiş Hadleri - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

E-Irsaliyeye Geçiş Hadleri

 E-Irsaliyeye Geçiş Hadleri

 

 

E-İrsaliyeye Geçiş Hadleri    

            Dünyanın giderek her anlamda dijitale geçmesi ile birlikte insanların hayatına giren bir yeni terim ise e-irsaliyedir. E-fatura sistemini kullanmakta olan firmaların tümü e-irsaliye uygulamasından da yararlanabilmektedir. Bunun için yalnızca bir hazırlık sürecinin geçilmesi gerekmektedir. GİB ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) tarafından 6 Nisan tarihinde 487 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği içerisinde değişiklik yapılması için tebliğ taslağı hazırlanmıştır. Bu bağlamda, e-fatura uygulamasına kayıtlı olanların, 1.1.2019 tarihi itibari ile e-irsaliye uygulamasına da geçmelerinin zorunlu olmasına ilişkin açıklamalar bulunmaktadır.

 E-İrsaliyeye Geçiş Ne Zaman Zorunlu Hale Gelecek?

            Son zamanlarda GİB tarafından yayınlanmış olan taslak tebliğ kaynak alındığından e-fatura sistemine kayıtlı kullanıcıların, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren e-irsaliye sistemine geçmiş olması gerekecektir. Bu tarihe kadar GİB üzerinden veya özel bir entegratör ile başvuru yapılmamış olursa, GİB ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) portal hesabı kullanıcı için otomatik bir biçimde oluşacaktır. Yani başvuru bu tarihe kadar yapılmamış olsa da GİB Portal otomatik bir şekilde açılacaktır. Bu tarihten sonrasında ise e-irsaliye kesilemeyecek ve kağıt irsaliye şeklinde devam edenler cezaya tabi olacaktır. Gönüllü olarak e-fatura geçiş yapmış kullanıcılar 1 Ocak 2018'den itibaren e-irsaliyeye geçiş yapabilir.

E-İrsaliye Uygulaması E-ticaret Sektörü İçerisinde Nasıl Kullanılacak?

            Kullanıcılar e-ticaret sektörü içerisinde ise ve aynı zamanda 5 milyondan fazla cirosu var ise 2018 itibariyle e-arşiv ve e-fatura sistemine geçiş yapılması gerekmektedir. Eğer ciro 1 ile 5 milyon arasında ise e-arşive geçiş yapılması gerekmektedir. Bu durumda 1 ile 5 milyon arasında ciro sahibi olan e-ticaret firmaları için e-irsaliye zorunluluk konusu söz konusu değildir. Yani bu firmalar dilediğinde e-irsaliyeye geçiş yapabilir. E-ticaret sektörü içerisinde olan firmalar gönüllü bir şekilde e-fatura dönemine geçiş yaptıysa, aynı şekilde gönüllü olarak e-irsaliye geçiş sürecini de tamamlayabilir. E-arşive geçenlerin, e-irsaliyeye de geçmesi gerekir gibi bir durum söz konusu değildir. Başkanlık tarafından yayınlanan e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu Taslağı içerisinde e-irsaliye konusuna dair tüm ek detaylar ve yapılması gerekenler ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Bu kaynaktan doğru bilgi alınabilir.

Anahtar Kelimeler: e-irsaliye, e-fatura, electironic invoice, e-invoice, e-irsaliye hadleri, e-irsaliye uygulaması, e-irsaliye geçiş, e-arşiv, gelir idaresi başkanlığı ve e-irsaliye

Yorumlar

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git