E-Fatura ve Ticari E-Fatura - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

E-Fatura ve Ticari E-Fatura

E-Fatura ve Ticari E-Fatura

 

 

Temel E-Fatura İle Ticari E-Fatura Arasındaki Fark Nedir?

           Bu konuda e-fatura sistemine geçiş yaptıktan sonra, fatura kesmeye başladığınızda karşınıza iki farklı sistem gelir. Bu terimlerden biri temel e-fatura diğeri ise ticari e-fatura olarak ön plana çıkıyor. Fatura işlemi tamamlandıktan sonra karşı tarafın e-fatura kullanıp kullanmadığı anlaşıldığı andan itibaren, bu iki farklı seçenekten biri tercih ederek işlem gerçekleştirilmektedir. Tabii bu 2 sistem arasında birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Peki, bu farklılıklar nedir şimdi bir bakalım.

 Temel E-Fatura Ve E-Ticari Fatura Arasındaki Fark

            Bu çerçevede en önemli farklılık eğer temel e-fatura sistemi için seçilmiş ise, o zaman fatura kesme gerçekleştirdikten sonra karşı tarafın onayı beklemeden otomatik olarak iletim sağlanır. Otomatik bir biçimde giden bu fatura çerçevesinde eğer herhangi bir problem var ise ya da karşı taraf onaylamıyorsa, o zaman iptal ya da iade gerçekleştirilebilir. Yapılacak olan ticari e-fatura gönderimi kapsamında ise karşı tarafın onay ve red hakkı bulunmaktadır. Bu çerçevede firma faturayı detaylı bir şekilde inceler ve buna göre kabul edebilir veya iade gerçekleştirebilir. Her iki durumu da genel çerçevede gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle firma ve karşı taraf ile birlikte karşılıklı anlaşılarak da temel e-fatura mı yoksa ticari e-fatura mı yollanacak bu bağlamda işlem yapılabilir. Eğer böyle bir konuşma ortamı var ise o zaman işlem çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilir, rahatlıkla fatura kesme güven içerisinde sağlanabilir.

 Ticari E-Fatura Ön Plana Çıkıyor

            Eğer gönderimi gerçekleştirilecek olan e- fatura seçeneği kapsamında hangisinin kullanılacağına dair bir bilgi yok ise, o zaman bu konuda ticari e-fatura tercih edilebilir. Bu sayede müşteri ile aranızdaki çalışma çok da güven içerisinde ve kolayca yapılabilmektedir. Bu konuda yapılan deneyimler çerçevesinde en doğru tercihin ticari açıdan gerçekleştirecek e-fatura olduğunu söylemek mümkündür. Tabii ticari ya da temel kapsamındaki e Fatura seçenekleri adına iade veya iptal konusunda da diğer yazılar çerçevesi detaylı bilgi alabilirsiniz. Günümüzde büyük bir rahatlık sağlayan ve işlemlerin daha güvenilir, hızlı yoldan yapılmasına olanak veren e-fatura seçenekleri kapsamında, bu 2 terim arasında tercih gerçekleştirerek fatura kesimini yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: temel e-fatura, ticari e-fatura, onay, red, fatura, e-fatura,

Yorumlar

  1. online cialis:

    hello guos 9128738512

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git