Defterler Artık Elektronik Ortamda Tutulacak - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

Defterler Artık Elektronik Ortamda Tutulacak

Defterler Artık Elektronik Ortamda Tutulacak

Defter ve E- defter Nedir?

           Tüm bu işlemlerin kayıt olduğu evraklara da defter denilmektedir. E- defter ise tüm bu kayıt işlemlerinin somut kağıt, defter ve evraklarla değil, elektronik ortamda yapılmasını öngören uygulamadır. Daha sağlıklı ve pratik çalışma sağlayan e-defter uygulaması aynı zamanda gereksiz kağıt kullanımını önlediği için kullanılmaktadır. Aynı zamanda e-defter ile konu ile alakalı kişilerin her yerde gerekli olan evraklara ulaşması ve bu evraklar ile işlem yapması mümkün olmaktadır.

 Elektronik Defter Uygulaması

            Akıllara gelen ilk soru ise e-defter zorunlu mu ? oluyor. 17 Aralık 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanmış olan Vergi Usul Kanunu Gelir Tebliği gereğince tüm defter kayıtlarının elektronik ortamda tutulmasını ön gören Defter Beyan Sistemi'ne geçiş zorunlu olmuştur. Böylece 2018 yılı ile birlikte tüm işletmeler Defter Beyan Sistemi ile e-defter kullanımına başlamıştır. Basit usule bağlı olan mükellefler ile işletme defteri tutan mükellefler için e-defter uygulamasını kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Bu uygulama ile mükelleflerin gelir gider takibi yapılmakta ve vergi tutarı rahatlıkla hesaplanmaktadır. Basit usule tabi mükellefler olarak kabul edilenler; Bakkal, Kuaför, Manav, Taksi İşletmeler sayılabilir.

             Yine aynı şekilde serbest meslek kazancı olan mükellef olarak da; Mühendis, Mimar, Avukat, Mali Müşavir ve doktorlar sayılabilir. İşletme esasına göre defter tutanlar ise; fatura kesen şahıs şirketleri olarak tanımlanmaktadır. Serbest kazanç sağlayan mükellefler için Defter Beyan Sistemi uygulamasına geçiş tarihi 1 Ocak 2018 olarak kabul edilmektedir. Sistemin ilk uygulayıcıları olarak bu gurubu kabul etmek doğru bir yaklaşım olmaktadır.

             Defter Beyan Sistemi kullanımı olan diğer bir grup ise işletme esasına göre defter tutan mükelleflerdir. İşletme esasına göre defter tutan mükelleflerin ise 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile Defter Beyan sistemine geçerek e-defter kullanımına başlaması geçmesi gerekmektedir. Sisteme geçiş tarihinden önce e-defter başvuru işlemlerini yaparak beyanda bulunmak gerekmektedir. Serbest kazanç sağlayan mükelleflerin son başvuru tarihi 31 Aralık 2017 iken, basit usule bağlı mükellefler için 30 Haziran 2018 tarihi son başvuru tarihi olarak belirtilmektedir.

Anahtar Kelimeler: e-defter, defter, elektironik, elektironik kayıt, gelir gider takibi, vergi, defter beyan, defter beyan sistemi, e-defter başvurusu.

Yorumlar

  1. zyspfgvqh:

    Defterler Artık Elektronik Ortamda Tutulacak - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri zyspfgvqh http://www.g29016qlni0d7l81zlxbp6pt461120zts.org/ [url=http://www.g29016qlni0d7l81zlxbp6pt461120zts.org/]uzyspfgvqh[/url] azyspfgvqh

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git