Altı Soruda E-İrsaliye - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

Altı Soruda E-İrsaliye

Altı Soruda E-İrsaliye

E-İrsaliye Nedir?

 2018 yılında uygulamaya konulmuş olan e-irsaliye, e- fatura sistemine kayıtlı olan herkes tarafından kullanılacaktır. Bu uygulamayı kullananlar, diğer firmalar ile irsaliye alışverişinde bulunabilme imkanı elde edecekler. Eğer karşı taraf e-irsaliye sistemine kayıtlı değil ise, bu sefer normal kağıt irsaliye kullanılacaktır.

 E-İrsaliye Sistemine Geçiş Ne Zaman Olacak?

 En az e-irsaliye nedir sorusu kadar merak edilen bir diğer konu da, e-irsaliye sisteminin ne zaman ve kimler tarafından kullanılacağıdır. E-irsaliye sistemine isteğe bağlı geçişler 1 Ocak 2018'de başlamıştır. Zorunlu geçişlerin ise 1 Ocak 2019 itibariyle başlaması beklenmektedir. E-irsaliye sistemine geçilmiş olsa bile şoförün yanında yine kağıt irsaliye bulunduruyor olması gerekmektedir.

 E-İrsaliye Sistemine Geçenler Kağıt İrsaliye Kullanabilir Mi?

 E-irsaliye sistemi kullanılıyor olsa dahi yolculuk esnasında şoförün yanında kağıt irsaliye bulundurma zorunluluğu devam etmektedir. E-irsaliye sisteminden alınan kağıt çıktı araçta mutlaka yer almalıdır.

 E-İrsaliye Kullanma Zorunluluğu Olmayanlarda Bu Sisteme Geçebilir Mi?

 E-fatura sistemine kayıtlı olan herkes e-irsaliye de kullanabilmektedir. İrsaliye düzenleme zorunluluğu olmayanlar, bu sistem ile karşı firmalardan elektronik ortamda e-irsaliye alabilirler.

 E-İrsaliye Geçiş Şartları Nelerdir?

 E-irsaliye uygulaması şuan için zorunlu değildir ve dileyen herkes bu sisteme dahil olabilir. E-irsaliye şartları içerisinde e-fatura kullanıcısı olmak vardır. GİB portal üzerinden tüm adımlar takip edilerek e-irsaliye sistemine dahil olunabilir ve arından hemen sistem kullanılmaya başlanabilir.

 E-İrsaliye Kullanmanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

 En yeni elektronik belge sistemlerinden biri olan e-irsaliye, sunduğu önemli avantajlar ile iş hayatını biraz daha kolaylaştırmıştır. İşletmelere mal alım ve satım ile ilgili tüm süreçlere tam anlamı ile hakim olma şansı tanıyan e-irsaliye sistemi, kontrollerin de çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

  E-irsaliye faydaları arasında bir de çok fazla şubesi olan işletmelere daha verimli bir çalışma imkanı tanıması gelmektedir. Satış ya da satın alma işlemlerinin çok yoğun şekilde yapıldığı işletmelerde e-irsaliye sistemi, oluşabilecek karışıklıkların önüne geçerek hayata daha da kolaylaştırmaktadır. Önemli ölçüde zamandan tasarruf elde etme imkanı sağlayan e-irsaliye sistemi kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Anahtar Kelimeler: E-irsaliye faydaları,E-irsaliye şartları,e-irsaliye nedir,

Yorumlar

  1. drcnvvuuvr:

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git