E-Fatura Ve E-Arşiv Uygulamalarının Arasındaki Farklar Neler? - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

E-Fatura Ve E-Arşiv Uygulamalarının Arasındaki Farklar Neler?

E-Fatura Ve E-Arşiv Uygulamalarının Arasındaki Farklar Neler?

 E-Fatura ve E-Arşiv Uygulamalarının Arasındaki Farklar Neler?

Kullanıcıların işini kolaylaştırılan bu uygulamalar, elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Birbirinden farklı olan bu uygulamalardan e-fatura görsel olarak e-arşiv ile aynıdır. Kullanıcılar E-faturaya kayıt olmadan e-arşivden yararlanamamaktadır. İki uygulama arasında birtakım farklar mevcuttur.

 E-Fatura ve E-Arşiv Arasındaki Temel Farklar

 Elektronik fatura uygulamasında faturalar, elektronik bir ortamda alıcıya iletilmektedir. Kağıt çıktısı alınamamaktadır. Bu uygulama ile e-arşiv farkı elektronik arşivde, hem elektronik hem de kağıt fatura çıktısının alınabilmesidir. Alıcılara gönderilecek olan faturalar öncelikle GİB'e iletilmektedir. Oysa elektronik arşivde, ay sonunda hazırlanacak olan raporla GİB'e bilgi verilmektedir.

Elektronik faturada UBL-TR formatı zorunludur. E-arşiv ile e-fatura farkı burada da ortaya çıkmaktadır. Çünkü e-arşivde format zorunluluğu yoktur. Eğer istenirse; UBL-TR formatı kullanılabilir. Elektronik arşivde Doğrudan Entegrasyon veya Özel Entegrasyon yöntemlerinden biri tercih edilir. Elektronik faturada ise; GİB Portal, Doğrudan Entegrasyon veya Özel Entegrasyon yöntemlerinden biri tercih edilebilir. İki uygulamanın zorunluluk başlama tarihleri de farklıdır. Elektronik faturaya 01.04.2014 tarihinde zorunluluk getirilirken; elektronik arşive 01.01.2016 tarihinde zorunluluk gelmiştir. Elektronik fatura kullanımı birçok sektör için zorunluyken; elektronik arşiv internet üzerinden satış yapan ciro hacmi yüksek olan mükellefler için zorunludur.

E-Fatura ve E-Arşiv Uygulamalarına Nasıl Başvurabilirim?

E-arşive erişim için ilk önce elektronik faturaya kayıt olmanız gerekmektedir. Çeşitli entegratörler aracılığı ile bu sistemlere başvurabilmeniz mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik arşiv kullanıcısı olmak isteyenlerin ilk önce elektronik fatura uygulamasına kayıt olmasını şart olarak koymuştur. İki uygulamaya da zahmetsizce başvuru yapabilirsiniz.

 E-Arşivi Kimler Kullanabilir?

 İsteyen her kurum e-arşiv uygulamasına geçebilmektedir. Genel olarak cirosu belirli bir tutarın üzerinde olan e-ticret siteleri bu uygulamayı kullanmaktadır. Çünkü bu sitelere e-arşiv uygulamasını kullanmak zorunlu kılınmıştır. Elektronik fatura sistemine dahil olmayan kurumlar arasında elektronik ortamda fatura gönderilmesi sağlanmaktadır Ayrıca kişilere gönderilen faturaların saklanması mümkündür. Her kurum bu sistemden yararlanabilir. Yalnız ilk önce elektronik fatura kullanıcısı olunmalıdır. O uygulamaya kayıt olmadan elektronik arşiv kullanılamamaktadır. Her ikisine de kolay bir şekilde kayıt olup, güvenle kullanabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler: efatura,earşiv,farkları

Yorumlar

  1. :

    It is the best time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy. I’ve learn this publish and if I could I wish to counsel you some interesting issues or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to learn more issues approximately it! It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this publish and if I may I wish to recommend you some interesting issues or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it! It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it! http://cspan.co.uk

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git