Kayıtlı Elektronik Posta' Da Kimler Zorunlu, Kimler Cezalı? - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

Kayıtlı Elektronik Posta' Da Kimler Zorunlu, Kimler Cezalı?

Kayıtlı Elektronik Posta' Da Kimler Zorunlu, Kimler Cezalı?

KEP Sistemi Kimler için Zorunludur?

            Ülkemizde 2011 yılı itibari ile hayata geçirilmiş olan KEP adresi zorunluluğu AB uyum yasaları çerçevesinde daha da geniş kapsamlı olarak kullanılmaya başlansa da son dönemlerde sadece kurum ya da kuruluşlar değil aynı zamanda gerçek kişiler de bu güvenilir uygulamadan yararlanmak için başvurmaktadır. Dünya genelinde pek çok gelişmiş ülkenin kullandığı bu sistem resmi belgelerin dahi rahatlıkla iletilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yaygın kullanım sayesinde sisteme ilişkin yasal düzenlemelerde de her yeni gün artarak devam ediyor. Bu düzenlemeler ile ilgili en çok merak edilenler arasında kayıtlı elektronik posta zorunluluğu kimler için geçerli ve KEP kullanmayanlara uygulanacak yaptırımlar gibi konular bulunuyor.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

            PTT kargo şirketi, bankalar, sermaye piyasası aracı kurumları, yatırım ortakları, varlık yönetim şirketleri, darphane ve damga matbaa kurulu mutlaka KEP kullanmak durumundadır. Bunun yanı sıra anonim ve limited şirketleri de KEP kullanmalıdır. Ayrıca spor kulüpleri, mali müşavir, serbest muhasebeci ve noterlerin de resmi iletiler için KEP kullanma zorunluluğu vardır. Bu iletiler resmi kanıt olarak da gerekli hallerde kullanılabiliyor.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 KEP Kullanmayanlara Cezai Yaptırım

            Türk Ticaret Kanununda KEP kullanma zorunluluğu bulunan daha pek çok kurum bulunuyor. Bunların hepsi tek tek belirtilmiştir. Kayıtlı elektronik posta sistemini kullanmaya zorunlu olduğu halde henüz KEP adresi edinmemiş olan tüzel kişiler ya da gerçek kişiler için cezai yaptırımlar söz konusudur. Bu durumun tespit edilmesi halinde belli oranlarda para cezası söz konusu olacaktır. Bu cezalar her bir tespitte artış göstermekle birlikte 10 bin ile 250 bin TL arasında oranlar söz konusudur. 

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Anahtar Kelimeler: kep zorunluluğu, kep adresi zorunluluğu, kayıtlı elektronik posta zorunluluğu

Yorumlar

  1. MEHMET NASUH OĞUZ:

    Gerçek usulde vergi mükellefiyim, müteahhit olarak başvuru yapacağım, KEP adresi almam gerekiyor 0 545 798 9147

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git