E-Serbest Meslek Makbuzu Kullanım Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor? - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

E-Serbest Meslek Makbuzu Kullanım Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?

E-Serbest Meslek Makbuzu Kullanım Zorunluluğu Ne Zaman Başlıyor?

 E-Serbest Meslek Makbuzundan Nasıl Yararlanılır?

            Mükellefler e serbest makbuzu için gerekli olan şartları yerine getirmesi halinde sisteme dahil edilecektir. Mükellefler çeşitli yöntemler aracılığı ile sisteme dahil olabilirler. Güvenlik düzeyi üst seviyede olan e-serbest meslek makbuzu nereden alınır? Sisteme kendi bilgi işlem sistemini entegre etme yoluyla ya da entegrasyon sağlamak amacı ile Genel İdare Başkanlığı portalı yardımı ile sisteme dahil olarak e-serbest meslek makbuzu uygulamasından yararlanma imkanı bulunuyor. Ayrıca GİB tarafından izin verilmiş olan entegratöre ait olan bilgi işlem sistemi kullanılarak da sisteme dahil olma imkanı söz konusudur. Bu yöntemlerden biri tercih edilebilir.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 Başvuru için gerekli işlemler yapıldıktan sonra gerekli inceleme yapılarak sisteme dahil olma süreci başlatılır.

            Başvuru direkt GİB'e yapılmışsa GİB tarafından mükellefe ait olan sisteme dair detaylı bir inceleme yapılır. Sistemin işleyişi yayımlanmış olan teknik kılavuzdaki usullere uygun olmalıdır. Gerekirse GİB tarafından daha detaylı inceleme için ek belgeler de istenebiliyor. Yapılan incelemede testi geçenler sisteme dahil edilirken geçemeyenler için ise eksikliklerini giderebilmeleri için en fazla bir yıl kadar süre verilir.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 E-Serbest Meslek Makbuz Uygulaması Zorunlu Mu?

            Komantit, kollektif ya da adi komandit şirketleri de dahil olmak üzere gayri safi hasılatı 50 bin Türk Lirasının üzerinde olanların e-serbest meslek makbuzu uygulamasına geçme zorunluluğu bulunuyor. 2019 yılı ile birlikte ise bu rakamın önemi olmaksızın tüm meslek kuruluşlarının sisteme dahil olasının zorunluluğu bulunuyor. Yapılan inceleme ile sistemi yeterli koşulları sağlamayanlar ise yine de GİB portalı aracılığı ile e serbest meslek makbuzu hizmetinden yararlanma imkanına devam edecektir.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Anahtar Kelimeler: e-Serbest Meslek Makbuzu nedir,e-Serbest Meslek Makbuzu nereden alınır

Yorumlar

  1. ilhan:

    Uygulamada şimdilik geeçiş serbestisi mevcut. Zorunluluk henüz yok. Para kazanma hırsıyla yanlış yönlendirmeyin insanları. "(6) Uygulamaya Dahil Olma: e-Serbest Meslek Makbuzu zorunlu bir uygulama olmayıp, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca serbest meslek makbuzu belgesini düzenlemek zorunda olan mükellefler (noterler hariç), istemeleri halinde 1/1/2018 tarihinden itibaren uygulamaya dahil olabileceklerdir." Kaynak 487 sıra no'lu VUK G.Tebliği

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git