E-Mühtasil Makbuzu Kullanım Zorunluluğu Başlıyor! - Kayıtlı Elektronik Posta Başvuru Merkezi - Dedeoğlu Grup Şirketleri

Blog

E-Dönüşüm Konusunda Uzmanların Kalemlerinden Açıklayıcı Makaleler...

E-Mühtasil Makbuzu Kullanım Zorunluluğu Başlıyor!

E-Mühtasil Makbuzu Kullanım Zorunluluğu Başlıyor!

E- Muhtasil Makbuzunun Uygulanışı

 Tebliğe taslağında gerekli şartları yerine getiren mükelleflerin bu makbuzları düzenleme zorunluluğu olacağı da belirtilmektedir. Bu şekilde kendi bilgi işlem sisteminizin başkanlık sistemi ile çok pratik bir şekilde entegrasyonu sağlanıyor. Bu uygulamada temel fonksiyonlar internet üzerinde genel kullanımı sağlamak amacı ile oluşturulmaktadır.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

            E-fatura.gov. tr adresi üzerinden bu hizmetten yararlanılabiliyor. Bireyler farklı yöntemler seçerek bu hizmetler yararlanabilir. Bu alanda mükellefler herhangi bir farklılıkları bulunmadıkları durumlarda Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi üzerinden gerekli başvuru işlemlerini takip etmeleri gereklidir. Başkanlıktan izin alan özel entegratörler ile başvurular yapabilen mükellefler, ayrıca Başkanlığa doğrudan başvurmalarına gerek olmamaktadır.

 E- Müstahsil Makbuzu Niteliği

 Hukuksal olarak e- müstahsil makbuzu kağıt ortamdaki belgelerle aynıdır. Bu alanda e-muhtasil makbuzu nasıl alınır çalışmalarında kendi bilgi işleminizin GİB sitemine entegrasyon yolu ile bağlanması söz konusudur. Bunun dışında GİB tarafından oluşturan efatura. Gov. Tr adresi üzerinden de bağlanmak söz konusu olacaktır. Bunlarla hiç uğraşmak istemiyorum diyenler için ise başkanlıktan izin alan özel entegratörler ile de bu işlemler yapılabilir. Bu zorunluluk 01/01/2008 tarihinden itibaren geçerli olmuştur.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

            Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden mal alan tüccarlar bu uygulamaya dahildir. Ve bu tarihten itibaren elektronik ortamda bu makbuzların düzenlemesi yapılmalıdır. Birinci sınıf tüccarların 01/07/2018 tarihine kadar e- Müstahsil makbuzlarını düzenlemeleri gerekiyor. Ayrıca bu makbuzların kağıt ortamda düzenlenmesi de önemlidir. Yapılan bu düzenlemeler ile bu tür işlemlerin elektronik ortamda daha kolay takip edilmesi söz konusu olacaktır.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Anahtar Kelimeler: e-mühtasil makbuzu nedir,e-muhtasil makbuzu nasıl alınır

Yorumlar

Yorum Bırak

Yorumunuz Başarı İle Alınmıştır. En Kısa Sürede Yanıtlanacaktır. Anasayfa Git